Water Discus Hotel; Gdynia  

Water Discus Hotel; Gdynia

Postprzez Sabina » wtorek, 22 listopada 2011, 14:02

Obrazek

Water Discus Hotel, pierwsza tego typu konstrukcja na świecie powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat w Gdyni. Podwodny obiekt przez kolejny rok będzie służył do testów. Jeśli te się powiodą, hotel zostanie zbudowany na Malediwach.

Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, Water Discus to połączenie hotelowego luksusu z prawdziwą morską przygodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. Obiekt złożony będzie z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. W dysku zanurzonym na głębokość do 10 m znajdzie się 21 pokoi sąsiadujących z podwodnym centrum nurkowym i barem. W dysku nadwodnym i związanych z nim satelitach, znajdujących się 5-7 m nad lustrem wody, przewidziano miejsce na restaurację, centrum spa a także specjalistyczną część rekreacyjną.

Obrazek

Centrum dysku wyznacza wielofunkcyjne lobby zbudowane wewnątrz gigantycznego basenu. Na dachu konstrukcji znajdą się baseny kąpielowe wypełnione morską wodą. Oba elementy konstrukcji Water Discus Hotel połączone zostaną trzema mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda.

- W Gdyni, 30 metrów od nabrzeża budujemy prototyp obiektu, który powstanie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Prace już ruszyły, wkrótce będziemy występować o lokalizację - mówi dr hab. inż. Lech Rowiński z Katedry Teorii i Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej i jednocześnie współzałożyciel Deep Water Technology, jednej z firm zaangażowanych w przedsięwzięcie. Inwestycja prawdopodobnie będzie dofinansowana z Programu Innowacyjnego, dlatego nie będzie mogła być wykorzystywana do celów komercyjnych, jedynie do dalszych badań. Budowa potrwa dwa lata i będzie w nią zaangażowanych ok. 500 osób. Przez rok obiekt będzie poddawany testom.

- Koszt takiej inwestycji to ok. 30 mln euro. Mamy już inwestora z Polski, który jest zainteresowany budową Water Discus Hotel na Malediwach. Jednymi z pomysłodawców całego projektu są operatorzy statków nurkowych, którzy działają w tamtym rejonie – dodaje dr hab. inż. Lech Rowiński.

Water Discus wyposażono w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych. Konstrukcję wsparto na trzech wytrzymałych nogach, solidnie osadzonych na dnie. Bezpieczeństwo dysku podwodnego wynika także z jego niezwykle mocnej konstrukcji i rozwiązań technicznych zapewniających natychmiastowe, samoczynne wynurzenie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla znajdujących się w jego wnętrzu osób. Zadbano tu nawet o uniknięcie ewentualnego odczucia klaustrofobii. Niweluje je świadomość połączenia wnętrza z otwartą przestrzenią, uzyskane dzięki szerokiemu szybowi odsłaniającemu widok nieba.

Pojedynczy Water Discus o powierzchni użytkowej około 1000 mkw., jest samodzielną jednostką wyposażoną we wszelkie urządzenia, niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo i komfort. Stosując wiele pojedynczych modułów można wybudować zespół hotelowy. Jego powierzchnia minimalna to 2000 mkw. Można ją stopniowo powiększać.
Sabina

Avatar użytkownika
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:14
Lokalizacja: Bielsko/Krk

Re: Water Discus Hotel; Gdynia

Postprzez Darek1 » wtorek, 22 listopada 2011, 17:49

I wierzysz,że to powstanie?W życiu.
Z NAMI OSIĄGNIESZ DNO.
Darek1

Avatar użytkownika
 
Posty: 7545
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 22:26
Lokalizacja: Wola

Re: Water Discus Hotel; Gdynia

Postprzez Sławek » wtorek, 22 listopada 2011, 18:13

Darek1 napisał(a):I wierzysz,że to powstanie?W życiu.


Pesymista :evil: a ja sobie zaraz pomyślałem, że będą potrzebowali dużo nurków do czyszczenia okien z zewnątrz :lol: może trzeba już złożyć ofertę na takie usługi :D
W teorii nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest.
Sławek

Avatar użytkownika
 
Posty: 1629
Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 12:48
Lokalizacja: Bielany

Re: Water Discus Hotel; Gdynia

Postprzez Darek1 » wtorek, 22 listopada 2011, 18:23

No Sławek,to jest pomysła. :mrgreen:
Z NAMI OSIĄGNIESZ DNO.
Darek1

Avatar użytkownika
 
Posty: 7545
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 22:26
Lokalizacja: Wola

Re: Water Discus Hotel; Gdynia

Postprzez Sabina » wtorek, 22 listopada 2011, 19:11

I wy wiecie jak sobie z tym wszystkim poradzić?

- Generalnie tak. Stworzyliśmy konsorcjum, w skład którego wchodzi: projektowe biuro StoGda, stocznia Crist dysponująca odpowiednim sprzętem do budowy oraz Marine Projects - które robi ekskluzywne jachty i ma doświadczenie w wyposażaniu wnętrz. Nad sprawami związanymi z bezpieczeństwem czuwają naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Jednym z problemów jakie przed nami stoją jest wydawać by się mogło błaha kwestia, jak zlikwidować porastania okien pod wodą. Do tej pory nikt tego jeszcze nie rozwiązał, zwykle po prostu czyści się okna ręcznie. Robią to nurkowie. :D

Ile potrzeba na to pieniędzy?

- Gotowy obiekt-projekt wraz z wykonaniem ma kosztować ok. 25-30 mln euro, w zależności od wyposażenia. Jedni pewnie będą chcieli mieć złote klamki inni nieco bardziej spartańskie warunki, jak przystało na nurkowanie.

Jakie są szanse na wprowadzenie projektu w życie?

- Według grupy inicjatywnej to jest 100 proc.

A ile przyjdzie nam poczekać na prototyp?

- Za ok. 2 lata powinien on stanąć w Gdyni i przez rok będziemy badali jak się zachowuje. Liczymy, że w tym czasie pojawią się już pierwsze zamówienia.
Sabina

Avatar użytkownika
 
Posty: 320
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:14
Lokalizacja: Bielsko/Krk


  

Powrót do DYSKUSJE OGÓLNE / HYDE PARK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron