Nurkowiska Polski



  

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » środa, 6 kwietnia 2011, 09:43

Jarek, ten różowy z grzywką to moja ulubiona bakteria E.coli:-))
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Jarek » środa, 6 kwietnia 2011, 11:27

No tak mie sie właścnie zdawało że to jest to coś co dodają do koka koli :? . No ja też ją bardzo lubię :oops:
Jarek

Avatar użytkownika
 
Posty: 907
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 12:36

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Sławek » środa, 6 kwietnia 2011, 16:44

ZALEW MACHOWSKI koło Tarnobrzegu

Zalew Machowski jest zbiornikiem wodnym utworzonym poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego o powierzchni 560 ha i głębokości do 110 m powstałego po odkrywkowej eksploatacji siarki w Tarnobrzegu.
Zbiornik wodny ma powierzchnię 455 ha i głębokości do 42 m (jest to najczystszy i czwarty najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce). Zalew Machowski zostanie docelowo zagospodarowany na cele rekreacyjne. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I (pierwszą) klasę jakości. Widoczność pod wodą sięga 4-5 metrów.
10 lipca 2010 r. dokonano otwarcia tymczasowej plaży przy zalewie, która liczyła początkowo zaledwie 100 metrów szerokości, a usypana została z ponad tysiąca metrów sześciennych piasku. Z centrum Tarnobrzega, na obszar kąpieliska wzdłuż drogi wojewódzkiej (Wisłostrada) prowadzi ścieżka rowerowa, oraz deptak dla pieszych.
Przy Zalewie Machowskim funkcjonuje klub jachtowy Kotwica, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie kąpieliska znajdują się parkingi, zaplecze gastronomiczne, oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają całodobowo służby porządkowe, Policja, WOPR, Straż Miejska, oraz firma ochroniarska. Teren kąpieliska jest codziennie sprzątany, w sąsiedztwie linii brzegowej znajdują się pojemniki na szkło, plastik, oraz pozostałe śmieci.
Rok rozpoczęcia budowy – 1994 r.
Rok uruchomienia – 2009 r.
Oddany do użytku dla mieszkańców – 10 lipiec 2010 r.
Pojemność całkowita – 111,2 mln m3
Powierzchnia – 4,55 km2
Maksymalna głębokość – 42 m
Współrzędne GPS – 50.542592°N, 21.641024°E

Nie znalazłem nic na temat baz nurkowych w okolicy :(
W teorii nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest.
Sławek

Avatar użytkownika
 
Posty: 1629
Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 12:48
Lokalizacja: Bielany

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » środa, 6 kwietnia 2011, 20:08

Jak to jest stare wyrobisko siarki, to może być niezła "siara" :)
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Sławek » środa, 6 kwietnia 2011, 20:12

To prawda :D ale może ktoś się zdecyduje i zanura tam a później podzieli się wrażeniami :D
W teorii nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest.
Sławek

Avatar użytkownika
 
Posty: 1629
Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 12:48
Lokalizacja: Bielany

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:52

ZBIORNIK OVITA-OPOLE

Zbiornik atrakcyjny ze względu na bogatą florę i faunę występującą na głębokości do 7-8m. Maksymalna głębokość zbiornika to 17m. Widoczność pod wodą racze słaba, około 2-5 m, w zależności od pory roku. Podwodą znajdziemy zatopioną kruszarkę, koparkę, tory oraz zalany barak. Atrakcyjny jest również zatopiony las (należy uważać na ostre gałęzie)
Z roślin spotkać możemy przede wszystkim: różne odmiany rdestnicy, sitowie, ramienice, rogatek sztywny, jaskry wodne, wywłócznik kłosowy, moczarka kanadyjska i poryblin jeziorny. Równie bogacie występuje tutaj fauna: okonie, węgorze, sumy, raki, klenie, szczeżuje, gąbki słodkowodne, zagrzebki, wodopójki, racicznice itp.
Teren jest dziki-brak bazy nurkowej, brzeg jest szeroki i piaszczysty. Dojazd pod sam zbiornik. Do wody można też zejść od drugiej strony plaży po nieco stromym zboczu, skąd można szybciej dopłynąć do zatopionej koparki po poręczówce.

ZBIORNIK BALATON-TRZEBINIA

Jest to zalany kamieniołom wapienny, przypominający nieco Zakrzówek. Powierzchnia wynosi 3 ha, kształt prostokąta. Maksymalna głębokość to 9,5m. Opłynięcie całego zbiornika zajmuje około 50 min. Zaleca się wejście do wody od strony pomostu ( gdzie zatopione są skorupy jachtów) i płynąć wzdłuż podwodnych torów do głębokości 8 m, a następnie wzdłuż ścianek opływać całe jeziorko. Po drodze można napotkać na wagonik kolejowy. Po drugiej stronie brzegu są założone tarłowiska ryb, gdzie nie wolna wpływać w okresie tarła. Napotkać tu można karpie, szczupaki, okonie i wiele innych w dużych grupach i okazałych rozmiarach. Nad brzegiem zbiornika znajduje się baza nurkowa klubu „Skarbnik”. Właścicielem
Balatonu jest Koło Wędkarskie.
Dojazd: z drogi na Chrzanów w Trzebini kierujemy się na Sierszę.
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Krystian » niedziela, 10 kwietnia 2011, 21:32

Jezioro Drawsko na PomorzuZachodnim] jest często przejrzyste, zdarza się, że widoczność dochodzi do 12 m, ale przeważnie bywa mniejsza.Głębokość 83 m!. Nie ulega jednak wątpliwości, że woda jest bardzo czysta, czego dowodem jest występowanie raków szlachetnych, będących dziś rzadkością w polskich wodach. Dochodzą one tu niekiedy do ogromnych rozmiarów. Pod wodą, poza rakiem szlachetnym, można spotkać tu kraba reliktowego oraz wiele gatunków ryb, w tym sporych rozmiarów szczupaki i węgorze. Inne atrakcje to kilka potężnych głazów narzutowych oraz ogromne ilości powalonych drzew. Prócz ciekawostek naturalnych spotkać można małe "wraczki", głównie łodzi rybackich żaglówek. W niektórych miejscach są prądy podwodne, które mogą dostarczyć niesamowitej zabawy. Mankamentem dla płetwonurków może być duża liczba łodzi rybackich i żaglówek na powierzchni. Nurkowanie bez boi sygnalizacyjnej może być więc dość ryzykowne.
Na brzegu w Czaplinku w ośrodku DRAWTUR jest baza nurkowaOCTO ZCTN ( http://www.zctn.pl ) Baza solidna, murowana, z zapleczem, sprzętem, nawet melexem do podwożenia sprzętu na brzeg, w porcie pod wodą mają pomosty do ćwiczeń, pomostówki, "transformersa" - konstrukcję stalową w której siedział miętus :)
Ekipa sympatyczna, otwarta na propozycje. Mankament: niestety drogo sobie liczą za usługi nurkowe :(
Ciekawą opcją jest pojechać z nimi ( lub ze swoim nurpartnerem jesli go masz ) na któreś z licznych sąsiednich jeziorek, mniejszych ale bardzo sympatycznych. Ja byłem na J. Rakowo -małe, śródleśne, z wspaniałą widocznością o wiele lepszą niż na Drawskim, ładna roślinność przy brzegach, piaseczek na środku, niezbyt głębokie, i co też ważne nie było nikogo poza nami.
Krystian

 
Posty: 24
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 22:38
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » niedziela, 10 kwietnia 2011, 21:42

Krystian- dużo słyszałem właśnie o tym jeziorze Rakowym. Czy to nie to jezioro, w którym jest może zatopiony czołg?
Albo mi się coś pomyrdało bo jest tam w okolicy jeziorko, w którym faktycznie jest czołg i wbrew swoim doświadczeniom, widziałem jego zdjęcia z pod wody.
Drawsko kusi nas już od dawna ale nie wiem, jak trafić na jakąś konkretną i nie masakrującą sakiewki bazę noclegową.
Może masz tam jakieś wejścia i jesteś w stanie dowiedzieć się odnośnie noclegów dla większej grupy fantastycznych ludzisków?

OVITĘ znamy, bo już nuraliśmy nie raz. Jest fajnie i całe mnóstwo malutkich sumów.
Balaton w Trzebinii jest generalnie dość mało ciekawym miejscem, choć pewnie i tam zawitamy ;)
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Krystian » wtorek, 9 sierpnia 2011, 22:19

Jeśli ktoś będzie spędzał wakacje w pobliżu Augustowa można zanurkować w Jeziorze Serwy. Ja znalazłem namiar na sympatycznego człowieka :) : Waldemar Kwapień jest doświadczonym instruktorem, ma kameralną bazę w miejscowości Serwy nad jeziorem Serwy. Ponieważ nie miałem nurpartnera nurkowałem z nim, przy okazji nieco się szkoląc :) Jezioro ma ponad 400 ha, max głębokość to 42 m, jest czyste, jest strefą ciszy. Baza to namiot, wc. Można wypożyczyć sprzęt, nabić butle. W wodzie mają platformę, zatopioną łódź rybacką i skrzynię metalową. W tym roku powtórzyłem wyjazd w tą okolicę. Nurkowałem z synem p. Waldemara Łukaszem -sympatyczny młody człowiek, chętnie zgodził się pokazać mi inne miejsca nurkowe - byliśmy też na jeziorze Blizenko - b, ciekawe, bogate w roślinność, ryby i raki. Nie było też problemu, żebyśmy pojechali na Hańczę ( około 45 km od Augustowa). Namiary http://www.ama.augustow.pl/kontakt.html A przy okazji mała zagadkaz historii nurkowania: co lub kto to jest ama :?:
Krystian

 
Posty: 24
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 22:38
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » wtorek, 9 sierpnia 2011, 22:27

Krystian napisał(a):... A przy okazji mała zagadka z historii nurkowania: co lub kto to jest ama :?:


Jest takie Centrum Nurkowe - Nowa Ama. Domyślam się jednak, ze to raczej nie o to chodziło... :D
Wujek Google wyszukał sporo różnych rzeczy pod tą nazwą ale domyślam się, że nie chodzi także o sklep z kosiarkami :lol:
Pojęcia nie mam. To musi być coś w miejscowym slangu autochtonów z kresów zawarszawskich :lol:
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Poprzednia stronaNastępna strona

  

Powrót do Nurkowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron