Nurkowiska Polski



  

Nurkowiska Polski

Postprzez aga » wtorek, 5 kwietnia 2011, 07:22

Po krótkiej konwersacji z Ryśkiem doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby opisać parę ciekawych miejsc nurkowych w Polsce. Ja mam przygotowany opis kilunastu ale tylko z teorii a może ktoś chciałby się podzielić wlasnymi doświadczeniami z jakiś nurań? Jak już Edensport ruszy pełną parą to będziemy mieli gotowe pomysły na nurania ty na forum. Co wy na to? :D
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » wtorek, 5 kwietnia 2011, 07:30

JEZIORO NIESŁYSZ

Jezioro Niesłysz położone jest w w południowej części Pojezierza Łagowskiego. Powierzchnia jeziora wynosi 486 ha. Długość jeziora to 4,7 km, szerokość 1,7 km.Maksymalna głębokość to 35m, w tym też rejonie występują najciekawsze miejsca nurkowe (wschodnia część). W części środkowej dno opada do głębokości 34,7 m.Widoczność pod wodą sięga 4-9 m, w zależności od pory roku. W części płytkiej jeziora widoczność znacznie spada (nawet do 2 m). Dno zbiornika jest muliste, należy uważać by go nie wzburzyć, ograniczając sobie tym widoczność do minimum. W wodzie możemy napotkać ubogą roślinność, z fauny występują tu węgorze, ukleje, płotki, leszcze, liny i szczupaki, które często można spotkać w grupach. Głębiny jeziora zamieszkuje sielawa. Zarówno akwen jak i cała okolica objęta jest strefą ciszy. Jezioro jest atrakcyjne pod względem nocnych nurkowań, gdyż posiada dość wysoką ścianę roślinności w linii litoralu, a co za tym idzie dużą ilość ryb. Zbiornik jest określany jako średnio atrakcyjny pod względem atrakcji nurkowych. Należy uważać na licznie występujących wędkarzy. Woda posiada I klasę czystości. Dostęp do wody możliwy jest z brzegu północno-wschodniego gdzie znajdują się pola namiotowe. W miejscowości Niesulice znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych, stamtąd też można zejść do wody. Brak bazy nurkowej, butle można naładować powietrzem w Straży Pożarnej w Świebodzinie lub Łagowie Lubuskim (oddalonym 25 km).
Dojazd: należy kierować się na Świebodzin, a dalej na Ołobok i Niesulice.
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » wtorek, 5 kwietnia 2011, 07:33

A mam jeszcze parę pomysłow na rozwiniecie wątków biologicznych w wodzie i to nie tylko zarazków i małych potworów.... :D chętnie przedatawię formy żyjące w naszych wodach, mam na mysli rybki, roslinki itp...:-)))
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » wtorek, 5 kwietnia 2011, 07:55

Dawno temu, nad jez. Niesłysz miałem okazję podziwiać piękne wyrastające z dna na głębokości ok 5m i sięgające do samej powierzchni rośliny z wielkimi liśćmi. Nurkowanie w tym miejscu było rewelacyjne, ponieważ pomiędzy długimi i mocnymi łodygami tych roślin przepływało się jak przez podwodny las. Niestety od ładnych kilku lat, rośliny istnieją już tylko w szczątkowej formie a niszczone podobno przez gospodarstwo rybackie sieciami nie mogą się odrodzić w starej i pięknej formie.
Nad jez. Niesłysz, spotkałem również największe okazy leszczy, jakie kiedykolwiek widziałem.
Potężne, pływające całą ławicą i z bardzo groźnie wyglądającymi pyskami wypasione leszcze, pływały po lewej stronie jeziora patrząc od obecnego ośrodka "Kormoran", który mieliśmy okazję już niejednokrotnie odwiedzić.
Pomimo znacznie gorszej widoczności pod wodą niż dawniej, i tak chyba wszystkim podobały się tam nurkowania.
Nurkowanie nocne w tym jeziorze należy faktycznie do bardzo ciekawych, choć jak mnie pamięć nie myli, w czasie naszego ostatniego pobytu nad tym jeziorem, niektórym dostarczyło niemałej dawki adrenaliny :D

Agnieszko- ponieważ wielkim sentymentem darzę onegdaj piękne jez. Lubikowskie (bywaliśmy tam na obozach nurkowych), może zbadała byś to jezioro?
Może stanie się ono naszym kolejnym celem nurkowym?
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Adam » wtorek, 5 kwietnia 2011, 08:37

Ryszard Szwajcer napisał(a):Pomimo znacznie gorszej widoczności pod wodą niż dawniej, i tak chyba wszystkim podobały się tam nurkowania.
Nurkowanie nocne w tym jeziorze należy faktycznie do bardzo ciekawych, choć jak mnie pamięć nie myli, w czasie naszego ostatniego pobytu nad tym jeziorem, niektórym dostarczyło niemałej dawki adrenaliny :D

Rysiu pytasz a wiesz :D jeżeli o mnie chodzi to bardzo miło wspominam tamte nocne nurkowania ..... szczupaki, węgorze i raki były niesamowite !!!! no i duże okonie .... ogólnie było bardzo fajnie, atmosfera bardzo zajefajna i dlatego nie mogę się już doczekać tegorocznej majówki :D
"Zwyczaj puszczania kobiet w drzwiach sięga czasów prehistorycznych. W ten sposób sprawdzało się czy w jaskini nie ma niedźwiedzi"
Adam

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 09:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » wtorek, 5 kwietnia 2011, 08:54

Nawet nie wiesz, jak wiele osób dzwoni do mnie, ze też nie mogą się doczekać :)
Sam też już bym chciał, żeby był koniec maja, bo już mam nadzieję będziemy wtedy "odrobieni" z pomieszczeniami i będzie już wszystko hulało! :)
Popatrz na listę chętnych na majówkę!
A wiele osób jeszcze nie do końca wie, czy da radę i dadzą znać nieco później.
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » wtorek, 5 kwietnia 2011, 15:20

Jeśli będzie mi kiedyś dane zanurkować w Jez.Lubikowskim to jak najbardziej "zbadam" dno ale póki co mogę tylko opisać troszkę ten zbiornik:-))
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez aga » wtorek, 5 kwietnia 2011, 15:35

Jezioro Lubikowskie to największe i najgłębsze jezioro Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Jego głowną atrakcją nurkową jest niesamowita przejrzystość wody oraz występujące w nim rzadkie gatunki roślin, których nie spotakmy w innych jeziorach w promieniu 200m.. Głębokość jeziorka to max 35m, a średnia głębokość 10,5m. Powierzchnia 314ha, max. długość - 1090m,
max. szerokość - 250m, długość linii brzegowej 2500m. Widoczność sięga 10 m
Na południowej stronie jeziora jest wyspa, która jest leśnym rezerwatem przyrody. W zachodniej części jest stanowisko bobrów. Dno jeziora to twarde wapienie z granitowymi głazami porośnięte do głębokości 7m bujną podwodną roślinnością. Występują tu wielkie gęste trawy filtrujące wodę oraz ramienice wysokie na 3m. Zadziwiająca czystość wody powoduje, że można tu zobaczyć gąbkę słodkowodną. Podczas jednego nurkowania można spotkać po kila szczupaków, niezliczone ilości okoni, raki, węgorze, liny i całe ławice płoci.
Dla amatorów głębokiego nurkowania 10 minut płynąc po powierzchni od bazy nurkowej blisko brzegu jest ścianka schodząca do głębokości 25m. Najciekawsza część jeziora to zdecydowanie litoral sięgający do 7m głębokości. Większość atrakcji nurkowych znajduje się na wodzie do głębokości 8m.
Na miejscu znajduje się baza nurkowa www.cocodive.pl/baza-nurkowa.htm, gdzie można wypożyczyć kompletny sprzęt nurkowy orz napełnić butle.
Fotki z nurkowań można znaleźć na http://www.hotdive.com/pl/divemap,c174, ... olska.html :D
aga

Avatar użytkownika
 
Posty: 60
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 18:38

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Jarek » wtorek, 5 kwietnia 2011, 19:20

Aga, a kto to jest na tym zdjęciu po lewej ? ten z różową fryzurką :?: bo tak mi się jakoś dziwnie kojarzy :roll:
Jarek

Avatar użytkownika
 
Posty: 907
Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2011, 12:36

Re: Nurkowiska Polski

Postprzez Ryszard Szwajcer » wtorek, 5 kwietnia 2011, 20:45

Wyspa na tym jeziorze nazywa się "Wyspą Konwaliową". Sam wiele lat temu wbijałem na niej tablice z oznaczeniem ścisłego rezerwatu przyrody.
Nieopodal tej wysepki, na głębokości ok 5m na dnie, spoczywa potężny, piękny głaz narzutowy. Na każdym obozie nurkowym organizowanym w naszym pierwszym klubie nurkowym "TOPIK", była zawsze taka zasada, że kto pierwszy odnajdzie ten głaz w czasie kolejnej wizyty nad jeziorem, ten dostaje podwójną porcję obiadu :D
Z gotowaniem było tak, że mieliśmy wachty namiotami. W czasie wachty przygotowywało się wszystkie posiłki w ciągu dni dla wszystkich obozowiczów. Gotowaliśmy na ognisku w potężnych garach, często dla sporej ilości osób. O obieraniu ziemniaków nawet kurna nie wspomnę... :oops: A co usłyszałem od mojego serdecznego kolegi, jak chcąc w dniu swojej wachty nurkować , miałem pomysł, żeby zamiast ziemniaków ugotować makaron, to nawet chcę zapomnieć ! Tylko nie mogę kurcze zapomnieć... :shock:
Jeziorko było piękne i bardzo bym chciał tam wrócić z naszą ekipą!
Dzięki Agnieszko za opis a przede wszystkim za namiary na bazę nurkową, bo będę do nich dzwonił i Myślę, że zrobimy tam wspólny wypadzik z naszą ekipą, bo warto!
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

Następna strona

  

Powrót do Nurkowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron