Nóż nurkowy



  

Nóż nurkowy

Postprzez Ryszard Szwajcer » niedziela, 22 września 2013, 19:17

Nóż nurkowy.
Nóż nurkowy stanowi dla nurkującego na otwartych wodach płetwonurka podstawowy element wyposażenia. Każdy dobrze wyszkolony, rozsądny, świadomy, bezpieczny i przewidujący płetwonurek, powinien posiadać co najmniej jedno źródło do wycinania się z sieci lub innych zaczepów, które mogą stanowić wszędobylskie żyłki wędkarskie, linki, sznurki lub nawet czasami rośliny. Nurkując na wodach otwartych, nigdy nie jesteśmy w stanie określić, kiedy posiadanie noża może okazać się niezbędne nam albo naszemu partnerowi, dlatego właśnie mamy go posiadać przy sobie zawsze i bezdyskusyjnie!
Jak często stajemy oko w oko z tak poważnym problemem, że musimy użyć noża nurkowego? Na szczęście bardzo rzadko albo wcale. Jednak nie zabranie ze sobą tak ważnego elementu wyposażenia jakim jest nóż nurkowy pod wodę, jest tak samo nieodpowiedzialne, jak nie zabranie ze sobą zapasowego spadochronu przy skokach z samolotu.
Zdarza się, że w czasie wycinania się płetwonurka z zaczepów w grubych rękawiczkach, możemy na tyle stracić czucie dotyku, że nóż wypadnie nam z rąk. Dlatego też bardzo często powinniśmy zaopatrzyć się w mniejszy, zapasowy nóż , „na wszelki wypadek”.

Noże nurkowe mają różne kształty i różne rodzaje.
1.jpg
1.jpg (6.7 KiB) Przeglądane 4826 razy

Każdy, kto choć raz próbował przeciąć nożem jakąkolwiek linkę, linę, sieci lub żyłki już wie, że często wcale nie jest to takie proste. Dlatego też do dyspozycji mamy kilka modeli noży oraz w samych nożach różne ostrza, ułatwiające nam uwolnienie się od ewentualnego zaczepu.
Noże często posiadają dwa ostrza. Jedno gładkie, po drugiej stronie ostrze ząbkowane oraz dodatkowe wcięcie z osobnym, wewnętrznym ostrzem, do cięcia linek.
Noże mają albo zakończenie ostrza ze szpicem, lub na płasko, wtedy taki nóż można używać jako śrubokręt płaski.
Dodatkowo często rękojeść jest zakończona metolem, który może posłużyć jako młotek, lub podwodny sygnalizator, przy uderzaniu tą metalową końcówką rękojeści o butlę.

2.jpg
2.jpg (18.34 KiB) Przeglądane 4822 razy

Nóż nurkowy, powinien mieć wygodną i bezpieczną dla użytkownika pochwę, z której za pomocą jednej ręki jesteśmy w stanie sprawnie i szybko wydobyć nóż.
Pochwa noża głównego, praktycznie zawsze wyposażona jest w paski umożliwiające prawidłowe i pewne zamocowanie noża w miejscu dla niego przeznaczonym.
Miejsce, w którym powinniśmy mocować nóż, jest najczęściej wewnętrzna strona łydki. Jeżeli jesteśmy praworęczni, pochwę z nożem mocujemy za pomocą pasków do wewnętrznej strony lewej łydki, aby ułatwić jego wyciągnięcie.
W przypadku osób leworęcznych, nóż mocujemy analogicznie na wewnętrznej części prawej łydki.
Nóż mocujemy od wewnętrznej strony, aby wykluczyć możliwość ewentualnych zaczepów pochwą noża czy samym nożem, który wystawałaby na zewnętrznym obrysie płetwonurka.

3.jpg
3.jpg (12.85 KiB) Przeglądane 4822 razy

Nóż z nożycami.
To dość oryginalny i uniwersalny pomysł, który często pomaga znacznie szybciej i skuteczniej obciąć niegrubą linkę, używając nożyce zastosowane w ostrzu noża.

4.jpg
4.jpg (8.07 KiB) Przeglądane 4820 razy

Nóż hakowy.
Nóż taki jest wyjątkowo wygodnym i skutecznym elementem wyposażenia płetwonurka, stosowanym głównie przy wycinaniu się z sieci.
Często takie same jak do nurkowania noże hakowe, można kupić za grosze w supermarketach na stoiskach motoryzacyjnych jednak tam, te noże hakowe służą do odcinania pasów bezpieczeństwa.

5.5.jpg
5.5.jpg (43.8 KiB) Przeglądane 4820 razy

Nieco innym, równie wygodnym nożem hakowym jest nóż dwustronny, czyli z dwoma naprzeciwległymi ostrzami. Nóż ten często ma pętlę zabezpieczającą przed zgubieniem noża zakładaną na nadgarstek i nie ma znaczenia strona, jaką zahaczy się o sieć nóż, ponieważ ostrza tnące znajdują się po jego obu stronach.

6.jpg
6.jpg (8.97 KiB) Przeglądane 4820 razy

Nóż zapasowy (backup). Nóż znacznie mniejszy od noża głównego, umieszczany na ręce, na pasach kamizelki wypornościowej (KRW), na wężu inflatora lub ze względu na swoją małą i kompaktową budowę w różnych innych i przede wszystkim łatwo dostępnych miejscach. W przypadku noży formy Mares, oryginalnie są wkomponowane w kamizelkach otwory do montażu noży tej samej firmy.

6.6.jpg
6.6.jpg (12.06 KiB) Przeglądane 4820 razy

Nóż zapasowy z nożycami.
Tak, jak w przypadku dużego, głównego noża z nożycami, jego mniejszy "zapasowy brat", także może posiadać nożyce.
6.5.JPG
6.5.JPG (21.04 KiB) Przeglądane 4818 razy

Scyzoryk nurkowy.
Niewielkich rozmiarów zapasowy nóż nurkowy w formie składanego do rękojeści ostrza (scyzoryka).
Wygodny, bezpieczny, może być schowany w kieszeni kamizelki lub w innych kieszeniach.

7.jpg
7.jpg (12.89 KiB) Przeglądane 4819 razy

Sekator nurkowy:
Gdy w miejscach gdzie nurkujemy możemy spodziewać się głównie i przede wszystkim linek (nurkowania jaskiniowe lub wrakowe i linki poręczowe), bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie sekatora.
Sekator znacznie szybciej i skuteczniej radzi sobie z linkami, choć sekatory nożycowe częstokroć lubią się przycinać, czyli wciągać cienką linkę pomiędzy ostrza, blokując przy tym dość skutecznie możliwość dalszego użytkowania sekatora.
Dlatego też, najwygodniejszym sekatorem do użytku pod wodą są sekatory jednoostrzowe, czyli sekatory młotkowe lub inaczej kowadełkowe, gdzie ostrze spotyka się z płaską, poprzeczną powierzchnią i na niej opierające się ostrze, tnie linkę.
Sekatory najczęściej montuje się na przedramieniu ręki, z której wygodnie można taki sekator podjąć do użytku.
8.jpg
8.jpg (35.28 KiB) Przeglądane 4819 razy

Sekator można także montować w specjalnych do tego celu przygotowanych pochwach, na pasach kamizelki, lub w kieszeniach.
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

  

Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron