Sprzęt ABC - hacjenda dla mikrobów  

Sprzęt ABC - hacjenda dla mikrobów

Postprzez EdenSport » czwartek, 14 listopada 2013, 13:10

„ABC hacjenda dla mikrobów”

Wiele centrów nurkowych oferuje wypożyczanie sprzętu ABC (maska, fajka, płetwy), który wg mnie i nie tylko powinien być sprzętem osobistym tak jak szczoteczka do zębów. A dlaczego? Postaram się przedstawić tutaj jeden z argumentów, dla których warto się zastanowić zanim weźmie się na twarz maskę a do ust fajkę wcześniej używaną przez, no właśnie-kogo?
Bakterie to najmniejsze i najstarsze spośród znanych nam organizmów. Bakterie żyją wszędzie lecz szczególnie upodobały sobie miejsca brudne.
Lista drobnoustrojów zamieszkujących naszą jamę ustną jest bardzo dłuuuga. Są to zarówno dobre jak i złe stwory, które w naszym organizmie bytują sobie bez większej szkody dla nas samych, ale w ciele innego człowieka mogą wyrządzić wiele niedobrego.
Fajka (rurka) to raj dla niektórych bakterii chorobotwórczych. Tworzą one sobie tam bezpieczne i ciepłe schronienia niejednokrotnie zapadając w utajony spoczynek, by po jakimś czasie móc odrodzić się ze zdwojoną siłą w odpowiednich warunkach, np. nowej jamie ustnej (!!!), dzięki zapewnionym przez naturę grubym i wielowarstwowym osłonom i w znacznym stopniu odwodnionej cytoplazmie.
Wiele drobnoustrojów ma niesamowitą zdolność przeżywania nawet przez dłuższy czas w niesprzyjających warunkach, np. niskiej temperaturze bądź suszy, tworząc różne formy przetrwalne.
Na takiej fajce tworzą sobie biofilm (wielowarstwowe kolonie przylegające ściśle do powierzchni), który bardzo trudno usunąć nawet przy pomocy specjalnych środków dezynfekcyjnych. To samo dotyczy masek, do których przedostają się potworki choćby z wydzieliny nosowej lub popularnego „ślinienia” maski w celu zapobiegania parowaniu pod wodą. A jakoś trudno mi uwierzyć, że po takim „zabiegu” ktoś potem czyści maskę...
Zasada jest prosta. Organizm zdrowy, odporny i mocny niczym specjalnym może się nie zarazić. Natomiast jeśli taką maskę założy osoba z obniżoną odpornością, która np. niedawno przebyła jakąś infekcję, chorobę lub która po prostu jest podatna na zakażenia może mieć poważy problem...
Jako przykład podam tutaj znanego wszystkim gronkowca złocistego ( Staphylococcus aureus) odpornego na niesprzyjające warunki środowiska, którego wyizolowałam z ustnika fajki.
Choroby przez niego wywołane są przeróżne, począwszy od zachorowań skóry, poprzez katar, anginę, zapalenia zatok nosowych, zapalenia opon mózgowych aż po zapalenia szpiku kostnego, posocznice i ropowice.
Równie znana Salmonella ma tu swoje miejsce a wraz ze swoimi koleżankami Shigellą, Escherichią coli oraz Cryptosporidium w ostatnim 20-leciu wysunęła się na pierwsze miejsce w rankingu najczęstszych zakażeń pochodzących z wody (powodują zatrucia w obrębie układu pokarmowego, bóle brzucha, biegunki, itp).
Prócz zakażeń bakteryjnych można nabawić się infekcji wirusowych (grypa, opryszczka, biegunki)itp.
Na temat płetw krótko-możemy nabawić się grzybicy lub wirusowych zapaleń skóry.
Jak tego uniknąć? Najlepiej byłoby po każdym nurkowaniu odpowiednio wysterylizować swoje ABC (bo co w buzi to i w wodzie...) lub zdezynfekować odpowiednimi środkami.
Jeśli nie mamy takiej możliwości to po prostu dokładnie umyjmy płynem do naczyń i gorącą wodą maskę i fajkę a następnie zalejmy wrzątkiem (uwaga na szybę maski).
Na koniec moich rozważań jako ciekawostkę podam, kto szczególnie upodobał sobie gumowe zakamarki maski, powodując jej stopniową, ale skuteczną biodegradacje-bakterie zarówno wodne jak i glebowe oraz promieniowce a także grzyby chorobotwórcze Aspergillus( grzybice skóry, płuc), Penicillium, Trichoderma, Cladosporium (reakcje alergiczne) itp
Jeśli po jakimś czasie zauważymy, że nasza maska staje się chropowata, śluzowacieje i widoczne są wżery to znak, że ktoś już tam jest na stałe i pora się z maską pożegnać:-)))

Agnieszka Wiatr
EdenSportESCHERICHIA COLI
5.JPG
5.JPG (28.11 KiB) Przeglądane 1866 razy


ASPERGILLUS SP.
6.JPG
6.JPG (13.48 KiB) Przeglądane 1866 razy


STAPHYLOCOCCUS AUREUS
7.JPG
7.JPG (18.72 KiB) Przeglądane 1866 razy
EdenSport

Avatar użytkownika
 
Posty: 77
Dołączył(a): sobota, 19 marca 2011, 00:06

  

Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron