Jaką kryzę do suchego skafandra wybrać



  

Jaką kryzę do suchego skafandra wybrać

Postprzez Ryszard Szwajcer » niedziela, 31 stycznia 2016, 00:41

Ponieważ dość często pada to pytanie, idę na łatwiznę i wrzucam tekst kolegi Piotra Przyimka, który nie tylko prowadzi serwis suchych skafandrów u naszych zachodnich sąsiadów, lecz zawodowo i bardzo dużo nurkuje, zatem jest nie tylko teoretykiem :)

"Przeglądając stronę internetową, pewnego autoryzowanego serwisu w zakładce " O skafandrach" Najczęściej zadawane pytania. Trafiłem na coś takiego...
Kryza (manszeta szyjna): neopren czy latex?
Kryza neoprenowa jest wygodna i ciepła, zakłada się jednak dużo ciężej i szybciej się zużywa. Latex czyli guma, dłużej jest szczelny ale mniej komfortowy. Nie wklejamy kryz neoprenowych osobom z obwodem szyi mniejszym niż 35cm. Obserwuję tendencję wśród płetwonurków wykonujących prace podwodne że powracają do uszczelnień gumowych, stosując jednocześnie kaptury z grubszego neoprenu oraz z dużym kołnierzem.
Hmm...
1: KRYZA NEOPRENOWA JEST WYGODNA I CIEPŁA.
Nie podlega to żadnej dyskusji, dodatkowo smarując szyję np. wazeliną zapominamy, że w ogóle mamy coś na szyi.
2: ZAKŁADA SIĘ DUŻO CIĘŻEJ I SZYBCIEJ ZUŻYWA.
Tu zaczynają się schody :)

Nie sądzę żeby zakładanie kryzy neoprenowej trwało dłużej niż lateksowej. Kryza lateksowa wymaga dokładnego ułożenia (lubi się rolować ) na wsadzeniu głowy w kryzę nie kończymy tematu. Kryza neoprenowa wymaga wywinięcia...uważam, że mierząc stoperem czas zakładania, różnica będzie w setnych sekundach raz na korzyść lateksu a raz na neopren :)

Czytając, że kryza neoprenowa zużywa się szybciej...zaczynam wątpić w profesjonalizm tego serwisu. Widziałem kilkunastoletnie skafandry z oryginalnymi neoprenowymi kryzami w doskonałym stanie, czego nie można powiedzieć o lateksie który mimo dbania ( talkowania) rozpada się w kilka lat, nawet nie użytkując skafandra.
3: NIE WKLEJAMY KRYZ NEOPRENOWYCH OSOBOM Z OBWODEM SZYI MNIEJSZYM NIŻ 35CM.
Domyślam się, że chodzi tu o możliwości elastyczne neoprenu. To już zamierzchłe dzieje... w chwili obecnej i już kilka lat wstecz, elastyczne możliwości neoprenu znacznie się poprawiły. Neopren, super stretch glideskin czy 3D mesh skin z których robione są kryzy pozwalają na zrobienie każdego rozmiaru.
4: OBSERWUJĘ TENDENCJĘ WŚRÓD PŁETWONURKÓW WYKONUJĄCYCH PRACE PODWODNE ŻE POWRACAJĄ DO USZCZELNIEŃ GUMOWYCH.
Ciekaw jestem, gdzie oni to obserwują? Z moich obserwacji, większość wykonujących prace podwodne ma kryzy neoprenowe. Praca w kryzie lateksowej po kilku dniach wygląda najczęściej tak jak na zdjęciu.
Załączniki
kryza.jpg
kryza.jpg (13.25 KiB) Przeglądane 3827 razy
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

  

Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron