Jak wrócić do nurkowania po dłuzszej przerwie?  

Jak wrócić do nurkowania po dłuzszej przerwie?

Postprzez Ryszard Szwajcer » poniedziałek, 14 października 2013, 15:00

Przez pewien czas, niewiele było okazji do nurkowania i nie czuję się zbyt pewnie pod wodą. Jak nabrać wprawy i przypomnieć sobie wszystko?

Niestety- nurkowanie, to nie jazda na rowerze. Nurkowania się zapomina...

Wyobraźmy sobie sytuację, że wyjeżdżamy do Egiptu na wczasy.
Jesteśmy po kursie nurkowania, zakończonym zeszłego lata i od roku nie nurkowaliśmy.
Jak to bardzo często bywa, wiele podstawowych czynności, związanych już z samym skręceniem i sklarowaniem zestawu do nurkowania, dosyć szybko i skutecznie zapominamy, narażając się na śmieszność wielu "znających" się na rzeczy podglądaczy z naszego wczasowego turnusu.
Jeżeli faktycznie nie pamiętamy podstawowych czynności związanych z prawidłowym złożeniem i przygotowaniem własnego sprzętu do nurkowania, to jaką "pokazówkę" dopiero zrobimy pod wodą?!
Wiele osób twierdzi, że nic a nic nie zapomniały z nurkowania.
Jednak już pierwsze spotkanie z praktyką, dość boleśnie weryfikuje nasze rzeczywiste i zapamiętane umiejętności. Do momentu, gdy zobaczyliśmy i dotknęliśmy fizycznie sprzętu, wszystko wydawało się proste, oczywiste i logiczne. Teraz jakoś zaczęło się komplikować a cała wiedza nagle umyka w czarną otchłań...
Zaczynamy się denerwować i zastanawiać w duchu, co w takim razie będzie się z nami działo po zanurzeniu?
Takim sytuacjom można skutecznie zapobiec, lecz do tego trzeba być przewidującym i nie pozbawionym samokrytyki i umiejętności realnego spojrzenia na problem.

Jest kilka sposobów na przypomnienie sobie poszczególnych elementów z kursu, wprawienie się w nurkowaniu, lub powiększenie doświadczenia nurkowego.

- Możemy poprosić instruktora bądź przewodnika, aby pod jego okiem bezpiecznie zanurkować i przypomnieć sobie zasady obcowania ze sprzętem i środowiskiem wodnym. (Check Dive)

- Możemy też umówić się z doświadczonymi partnurami z klubu, których wcześniej uprzedzamy, że nie nurkowaliśmy jakiś czas i musimy sobie troszkę przypomnieć.

- Warsztaty i spotkania klubowe, zarówno na basenach, jak i na wodach otwartych, to wymarzony sposób na przypomnienie sobie wszystkiego a także poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności nurkowych.

- Wyjazdy organizowane przez zaprzyjaźnione centrum nurkowe, czy szkołę nurkowania. Zawsze jest możliwość, aby podczas takiego wyjazdu, osoba z kadry pomogła nam przypomnieć sobie podstawowe rzeczy. Mamy wtedy również pewność, że zostaniemy otoczeni opieką naszej kadry podczas nurkowań.

Jak widać sposobów jest kilka.
Jednak podstawowym problemem nie jest tutaj fakt, że czegoś zapomnieliśmy.
Podstawowym błędem jednak, prowadzącym do sytuacji awaryjnych pod wodą i nieporozumień z własnym sprzętem i samym sobą, jest brak samokrytyki i racjonalnego podejścia do swoich umiejętności.
Dlatego zawsze po przerwie w nurkowaniu, realnie oceńmy swoje możliwości bezpiecznego i świadomego nurkowania, abyśmy mogli znowu wrócić w to miejsce i ponownie nacieszyć się pięknymi, podwodnymi widokami.
Jeżeli szkoła, praca, mąż lub żona przeszkadzają Ci w nurkowaniu, rzuć to wszystko w diabły i zanuraj z nami!
Ryszard Szwajcer

Avatar użytkownika
 
Posty: 11565
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:54
Lokalizacja: Zabrzeg

  

Powrót do Pytania nurkowe i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron