Water Discus Hotel, pierwsza tego typu konstrukcja na świecie powstanie w ciągu najbliższych dwóch lat w Gdyni. Podwodny obiekt przez kolejny rok będzie służył do testów. Jeśli te się powiodą, hotel zostanie zbudowany na Malediwach.
Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, Water Discus to połączenie hotelowego luksusu z prawdziwą morską przygodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. Obiekt złożony będzie z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. W dysku zanurzonym na głębokość do 10 m znajdzie się 21 pokoi sąsiadujących z podwodnym centrum nurkowym i barem. W dysku nadwodnym i związanych z nim satelitach, znajdujących się 5-7 m nad lustrem wody, przewidziano miejsce na restaurację, centrum spa a także specjalistyczną część rekreacyjną.
Centrum dysku wyznacza wielofunkcyjne lobby zbudowane wewnątrz gigantycznego basenu. Na dachu konstrukcji znajdą się baseny kąpielowe wypełnione morską wodą. Oba elementy konstrukcji Water Discus Hotel połączone zostaną trzema mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda.
- W Gdyni, 30 metrów od nabrzeża budujemy prototyp obiektu, który powstanie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Prace już ruszyły, wkrótce będziemy występować o lokalizację - mówi dr hab. inż. Lech Rowiński z Katedry Teorii i Projektowania Okrętów Politechniki Gdańskiej i jednocześnie współzałożyciel Deep Water Technology, jednej z firm zaangażowanych w przedsięwzięcie. Inwestycja prawdopodobnie będzie dofinansowana z Programu Innowacyjnego, dlatego nie będzie mogła być wykorzystywana do celów komercyjnych, jedynie do dalszych badań. Budowa potrwa dwa lata i będzie w nią zaangażowanych ok. 500 osób. Przez rok obiekt będzie poddawany testom.
- Koszt takiej inwestycji to ok. 30 mln euro. Mamy już inwestora z Polski, który jest zainteresowany budową Water Discus Hotel na Malediwach. Jednymi z pomysłodawców całego projektu są operatorzy statków nurkowych, którzy działają w tamtym rejonie – dodaje dr hab. inż. Lech Rowiński.
Water Discus wyposażono w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych. Konstrukcję wsparto na trzech wytrzymałych nogach, solidnie osadzonych na dnie. Bezpieczeństwo dysku podwodnego wynika także z jego niezwykle mocnej konstrukcji i rozwiązań technicznych zapewniających natychmiastowe, samoczynne wynurzenie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla znajdujących się w jego wnętrzu osób. Zadbano tu nawet o uniknięcie ewentualnego odczucia klaustrofobii. Niweluje je świadomość połączenia wnętrza z otwartą przestrzenią, uzyskane dzięki szerokiemu szybowi odsłaniającemu widok nieba.
Pojedynczy Water Discus o powierzchni użytkowej około 1000 mkw., jest samodzielną jednostką wyposażoną we wszelkie urządzenia, niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo i komfort. Stosując wiele pojedynczych modułów można wybudować zespół hotelowy. Jego powierzchnia minimalna to 2000 mkw. Można ją stopniowo powiększać.